--- Obchodík Staré Časy je presťahovaný na adresu Kasárenská 217, 90050 Kráľová pri Senci! ---
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 50,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Novinky z môjho blogu
  3. Koľko vrstiev farby budem potrebovať?
30.08.2021

Koľko vrstiev farby budem potrebovať?

Asi najčastejšia otázka, ktorú mi kladiete, je: "Koľko vrstiev farby budem potrebovať? Stačí jedna vrstva, alebo bude treba dve?..." 🖌🖌🖌

 

Musím povedať, že na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď ani pri Chalk PaintTM, ani pri Mineral paintTM. Oba typy farieb majú veľmi dobrú kryciu schopnosť, ktorá však nie je rovnaká pri všetkých odtieňoch. Niektoré kryjú viac a niektoré menej. Prečo? Každý odtieň je namiešaný z viacerých pigmentov. Jednou z najdrahších je bieloba - titanium dioxid - oxid titaničitý. A práve množstvo jeho obsahu vyplýva na kryciu schopnosť farby. Nie každý odtieň však môže obsahovať veľa tohto pigmentu, pretože ak ste niekedy miešali vlastné odtiene tak viete, že pridaním bieloby do farby ju tónujete do bledšieho - púdrového odtieňa aby stratila svoju iskrivosť. Ak teda má byť nejaký odtieň veľmi výrazný a má mať iskru, nemôže obsahovať bielobu alebo len veľmi málo.

Krásne je to vidieť ak maľujete s Fusion Mineral paintTM. Niektoré odtiene, ako napr. Little Whale, Seaside, Homestead blue, Algonquin či Cathedral Taupe a mnohé ďalšie, obsahujú pomerne veľa beloby a teda aj dobre kryjú a bude vám obvykle stačiť jedna, vo väčšine prípadov však dve vrstvy.

Kratší je zoznam odtieňov, ktoré bieloby obsahujú menej a teda pri maľovaní s nimi budete potrebovať aj 3-4 vrstvy: Fort York Red, Liberty Blue, Cranberry, Renfrew Blue, Tuscan Orange, Buttermilk Cream, Little Piggy, Pressed Fern (doplním ak praxou zistím, že tu nejaká chýba) :). Sú to paradoxne často tmavé odtiene. Ak však budete maľovať napríklad s Renfrew Blue, všimnete si jej ako keby atramentovú konzistenciu - lebo neobsahuje takmer žiadnu belobu.

Osobitnou skupinou sú biele odtiene. Aj medzi nimi sú niektoré, ktoré kryjú viac a iné, ktoré kryjú menej a budete teda potrebovať viac vrstiev, väčšinou 3 až 4. Najmä najbelší odtieň Picket Fence kryje menej a počítajte naozaj aj so 4 vrstvami, v závislosti od povrchu možno aj viac. Menej kryjú tiež Casement či Victorian Lace, obvykle budete potrebovať 3 vrstvy. Naopak napríklad Raw Silk kryje fantasticky aj v dvoch vrstvách. Použite ju ako podkladovú farbu pod menej kryjúci odtieň.

Pri bielych a bledých odtieňoch tiež môžete využiť prechodový odtieň od Fusion - Transition- korektor tmavého podkladu. Ak chcete premaľovať veľmi tmavý/čierny povrch na bielo alebo niektorým iným svetlým odtieňom, budete potrebovať minimálne 2 - 4 vrstvy farby v závislosti od odtieňa, ktorý použijete. Aby ste ušetrili množstvo použitej farby a teda aj peniaze, môžete použiť Transition ako medzivrstvu na zabezpečenie dobrého krytia. Ako prvú vrstvu použite vami zvolený odtieň minerálnej farby - napríklad Picket Fence. Nechajte 4-8 hodín schnúť. Natrite vrstvu Transition a nechajte schnúť ďalších 4-8 hodín. Nakoniec naneste vrstvu vami zvoleného odtieňa.

 

 

Annie Sloan Chalk PaintTM má všeobecne fantastickú kryciu schopnosť. Je to dané aj tým, že ide o hrubovrstvovú farbu a teda s ňou vo väčšine prípadov nanášate hrubší náter v jednej vrstve. Napriek tomu aj medzi odtieňmi Annie Sloan farieb sú také, ktoré kryjú menej a možno budete potrebovať až 3 vrstvy. Z bielych odtieňov je to Pure White, z ostatných Lem Lem, Firle, Tilton a tam asi môj zoznam končí :) Ostatné odtiene totiž kryjú až neuveriteľne už v prvej vrstve. V niektorých prípadoch však budete potrebovať ešte jednu vrstvu, ktorú odporúčam už riediť vodou, pretože väčšinou ide už iba o doťuknutie detailov.

Na samotnú kryciu schopnosť farby ale majú vplyv aj iné faktory. Veľmi zaváži, aký povrch maľujete. Na surových a savých materiáloch vo väčšine prípadov stačí jedna vrstva Chalk Paint, alebo jedna až dve vrstvy Mineral paint. Naopak na nesavých podkladoch, už natieraných lakmi či olejovými farbami, na kachličkách či skle budete potrebovať určite minimálne 2 - 4 nátery, znova podľa typu farby a odtieňa.

Veľa spraví aj farebnosť podkladu - samozrejme ak chcete premaľovať tmavý povrch na bielo, alebo opačne, biely povrch na tmavo, počítajte s viacero vrstvami.

No a nakoniec zvolená technika maľovania má tiež vplyv na počet vrstiev. Pri kriedových farbách je techník maľovania neúrekom. Ak chcete dosiahnuť textúru a viditeľné ťahy štetca, teda nanášate farbu v hrubšej vrstve, možno úplne postačí jedna. Ak však budete chcieť hladký povrch, budete musieť Chalk paint zriediť s vodou a nanášať v tenkých vrstvách a vtedy ak napríklad budete chcieť premaľovať tmavý povrch odtieňom Pure White, tak možno ani 4 vrstvy nepostačia...

No a nakoniec ješte jedna rada pri maľovaní s Fusion Mineral PaintTM - čím viac vrstiev nanesiete (s primeraným časovým odstupom), tým bude povrch odolnejší. V jednej vrstve je náchylnejší na škrabance, preto ak nechcete lakovať, určite naneste vrstvy aspoň dve ;)

 

                           

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Chcem odoberať newsletter

                                                                                                                                                                               

Kontaktné údaje:

Obchodík Staré Časy

Kasárenská 217

90050 Kráľová pri Senci

tel: +421 903 429 777

martinasimonekova@gmail.com

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

Fakturačné údaje:

Mgr. Martina Šimoneková - Staré Časy
Kráľová pri Senci 217
900 50 Kráľová pri Senci
IČO: 50930346
DIČ: 1123470777

IČ DPH: SK 1123470777

Som platca DPH

Zapísaná v: Okresný súd Senec, Ž. R. Č.: 140/21332

 

 

Otváracie hodiny:

dočasne po dohode - volajte 0903429777!

Pondelok:

Utorok:

Streda:

Štvrtok:

Piatok: 

Sobota:

Nedeľa:

 

OBCHODNÉ PODMIENKY

Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk