Kontakt

Staré Časy
Ul. Štefánikova 27
917 01 Trnava
tel: +421 903 429 777
napíšte nám
https://www.google.com/maps/place/%C5%A0tef%C3%A1n

arr3IOD Décor Stamps - pečiatkyAk ste doteraz ešte nepoužili IOD Décor Stamps - pečiatky, ide naozaj o klasické pečiatky, podobné...


O nás » Blog » Annie Sloan Chalk Paint » Maľovanie starého čalúnenia
Maľovanie starého čalúnenia

 

          Vždy som chcela vyskúšať namaľovať staré čalúnienie kriedovými farbami. Jednak mi to príde zaujímavé, jednak je to jednoduchá a lacná zmena nábytku, ktorú zvládne každý. Už len nájsť ten správny kúsok - teda niečo čo by potrebovalo "update" a zároveň by bolo čalúnenie po technickej stránke v poriadku. Nedávno sa mi podarilo na burze takéto kreslo kúpiť. Konštrukcia aj čalúnenie boli v poriadku, pôsobili však, aspoň na mňa, nemastno neslano.

 

          Rozhodla som sa dať kreslu trochu dramatický look :) Začala som najprv s premaľovaním čalúnenia, na ktoré som použila farbu v odtieni Aubusson Blue, ktorú som nanášala štetcom. Farbu som si nariedila vodou, aby nebola príliš hustá a dobre sa do látky vpila - hustá farba by totiž ostala iba na povrchu a povrch by ostal tvrdý, farba by šla z neho dolu. Keďže látka nebola hladká, bol to druh saténu, snažila som sa farbu namaľovať naozaj dôkladne, teda aby sa vsala do celej štruktúry látky, nie len na povrch vlákien. Proces farbenia môžete zopakovať, ak sa vám nepodarí pokryť dobre celý povrch.

 

 

          Farbu treba nechať dobre preschnúť, ideálne na slnku alebo vo vyhriatych priestoroch, minimálne jeden deň, aj viac. Keďže látka bola saténová, povrch vlákien ostane na dotyk tvrdý. Zjemnila som ho jemným brúsnym papierom, ktorým som látku prebrúsila. V tomto prípade neodporúčam nanášať vosk, nakoľko by sa zo štruktúry látky nedal dobre utrieť. Ak by ste maľovali hladkú látku čalúnenia, môžete ju následne po vyschnutí zavoskovať, látka nadobudne vzhľad kože.

 

          Po látke prišiel rad na konštrukciu, ktorú som chcela tmavšiu a voskovanú metalickým voskom. Použila som kombináciu farieb Graphite a Honfleur, po vyschnutí som technikou washed naniesla vodou rozriedený odtieň Paloma. Touto technikou som pekne zvýranila zárezy v ornamentoch.

 

 

          Po vyschnutí farby som rám stoličky navoskovala čírym voskom a nakoniec som naniesla metalický vosk vo farbe Copper. Zámocké kreslo je na svete :) Na Čalúnení sa samozrejme dá sedieť bez toho, aby sa farba odtláčala na oblečenie. Táto premena je teda nielen lacná ale aj praktická :)