


Určite to poznáte, občas sa stane že nech sa snažíte akokoľvek, nejde to... práca trvá príliš dlho... zo všetkých strán vám padajú polená pod nohy a objavujú sa stále nové prekážky, ale nakoniec sa to predsa len podarí a výsledok naozaj stojí za tú námahu? Tak to je príbeh tohto sekretára.
Jeho majiteľka, ktorej som už zo dva menšie kúsky maľovala, ma oslovila s požiadavkou na ďašie maľovanie. Poslala mi foto sekretára a tiež si našla foto štýlu v akom by ho chcela maľovať. Okamžite som bola unesená - táto klientka totiž patrí k tým odvážnejším a páči sa jej štýl, ktorý na Slovensku nie je ani príliš známy a ani tých zopár ľudí, ktorí sledujú zahraničné trendy v maľovaní nábytku tento štýl nijak neohúril - tzv. Colour Blending - jednoducho miešanie farieb, alebo miš maš technika... Je to naozaj výzva, a aj keď táto technika nie je ani príliš ťažká. Jej úskalia skôr spočívajú v správnej miere, s akou jednotlivé odtiene farieb namiešate a akými rôznymi ďalšími technikami ich doplníte tak, aby celok dával zmysel. Treba dodať že touto technikou takmer určite nikdy nevytvoríte dva rovnaké kúsky...
Takže som vôbec neváhala a prikývla som. Môj manžel, ktorý robí opravy nábytkov ktoré maľujem, mal vo februári ísť na operáciu ramena a teda sme sa s klientkou dohodli, že ho budem maľovať až keď bude fit a vykoná malé opravy, ktoré boli potrebné.
Vôbec som nebrala do úvahy aký veľký sekretár je. To som vlastne zistila až keď mi ho priviezli. Jeho veľkosť - šírka cca 2 metre - by ešte nebola takým problémom. Bol však naozaj z tvrdého masívu, poctivé drevo. A teda bol ťažký. Vlastne vážil asi tak tonu, alebo aj dve... No proste dvaja chlapi mali čo robiť aby ho vôbec niekam odniesli. A keďže do dielne nám vedú schody a ešte sa aj točia, stalo sa, že sme ho tam nevedeli dostať. Takže až do leta musel ostať v sklade. Leto som však mala také náročné, že som sa k nemu dostala až na jeseň a aby som ho vôbec mohla maľovať, musela som ho nasťahovať do našej obývačky - to bolo jediné miesto kam sme ho vedeli odniesť a dostať dnu...
Počas tých pár mesiacov mi klientka postupne posielala foto rôznych maľovaných nábytkov, na inšpiráciu, čo sa jej páči. Nakoniec ich bolo toľko a v toľkých prevedeniach, že som stratila prehľad, čo vlastne chce. Vlastne asi ani ona sama to nevedela. Takže som sa rozhodla ísť vlastnou cestou - vyžiadala som si foto interiéru, kam sekretár pôjde a snažila som sa nájsť odtiene a prevedenie, ktoré by sa tam hodilo.
Samotné maľovanie nezačalo najšťasnejšie. Celý sekretár som bežným spôsobom očistila, povrch vyzeral v poriadku, takže som si nasiesla podkladový odtieň. Potom som sa zopár dní k sekretáru nedostala, čo bolo vlastne fajn, pretože v ďalšej vrstve som chcela začať s miešaním farieb a to potrebuje dokonalo suchý podklad. Akonáhle som však začala nanášať druhú vrstvu, začala sa mi tá prvá zlupovať dolu. Najprv som nevedela prísť na to čo sa deje, ale príčinou bolo prevdepodobne to, že sekretár musel byť v minulosti navoskovaný. Jediné čo mi ostávalo bolo farbu zoškrabať dolu, a skúsiť sekretár očistiť riedidlom.
Takýto postup nepoužívam bežne. Snažím sa používať pripravky čo najviac prijateľné pre prírodu aj zdravie ľudí. Aj preto používam na maľovanie výhradne originálne kriedové farby Annie Sloan Chalk Paint. Sú na vodnej báze a obsahujú iba 0,02 g prchvých látok (VOC) na liter farby. Farby bez problému zvládnu takmer akýkoľvek povrch - nie sú však samozrejme všemocné a tak sa občas stane, že im treba pomôcť. Takže som znova celý kredenc očistila, umyla a znova naniesla podkladový odtieň. Našťastie sa už situácia s odlupujúcou sa farbou nezopakovala.
Na samotné maľovanie som použila odtiene Athenian Black, Graphite, a tiež Burgundy a Aubusson Blue - z ktorých som si vymiešala dva odtiene bordovej - baklažánovej farby. Tiež som použila odtiene Emile a Henrieta. A na záver samozrejme vosk - kriedové farby je nutné ošetriť vrstvou vosku.
Samotné maľovanie technikou colour blending je vlastne veľká zábava a dobrodružstvo, pri ktorom jednotlivé odtiene ľubovolne miešate a "prekladáte" a vytvárate výsledný efekt prechodov farieb. Ja som si to celkom užila a mylím že samotný výsledok si treba jednoducho pozrieť. Buď budete túto techniku milovat, alebo vám takýto nábytok proste nič nebude hovoriť...
PS.: Na vrchnej časti sekretára je použitá textová pečiatka od Iron Orchid Designs - Rose Toile.