--- Obchodík Staré Časy je presťahovaný na adresu Kasárenská 217, 90050 Kráľová pri Senci! ---
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 50,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Novinky z môjho blogu
  3. Návod na maľovanie s Fusion Mineral Paint
24.06.2022
Komentáre (0)

Návod na maľovanie s Fusion Mineral Paint

Chcete si namaľovať nábytok ale bojíte sa, že povrch nebude vyzerať "profesionálne"? Objavujú sa vám vo farbe ťahy štetcom alebo neželaná textúra? Vyhnúť sa ťahom štetca a dosiahnuť  hladkú aplikáciu farby nie je ťažké s najlepšou farbou a kvalitnými štetcami. Poďme na to!

 

 

Keď objavíte dokonalý kúsok nábytku pre váš projekt, máte samozrejme hneď chuť začať maľovať. Ale nezabudnite, že najdôležitejším krokom je vždy príprava povrchu pred maľovaním! Nevynechajte tento krok ani sa ho nesnažte "obísť" pretože správna príprava povchu zabezpečí aby farba na ňom vydržala naozaj dlho. Ako správne pripraviť povrch na maľovanie nájdete tu:

AKO SPRÁVNE PRIPRAVIŤ POVRCH NA MAĽOVANIE NIELEN S FUSION MINERAL PAINT

Každý chce svoj nábytok mať dokonalo namaľovaný. Na začiatok je však dobré uvedomiť si a akceptovať, že nábytok, ktorý namaľujete ručne nebude nikdy absolútne dokonalý tak ako nábytok, ktorý prešiel továrenskou výrobou a namaľovala ho "továrenská linka". Veď to je práve to, čo sa v dnešnej dobe naozaj cení - ručná výroba, získate ňou jedinečný kúsok a jemné nedokonalosti na ňom sú práve tou usvedčujúcou značkou, že to je ručná výroba!

Napriek tomu ak budete postupovať podľa týchto pravidiel a tipov bude váš nábytok namaľovaný "takmer" dokonalo, bez viditeľných ťahov štetca - ak ich samozrejme nechcete :)

 

 

VYBERTE SI SPRÁVNY ŠTETEC A NÁRADIE!

Prvým krokom k dokonalému náteru je tá najkvalitnejšia farba a samozrejme kvalitný štetec!  A nielen že musí byť váš štetec kvalitný, s tými najjemnejšími štetinami, ale musí mať aj správnu veľkosť a tvar pre daný kúsok.

 

 

Predstavte si, že máte malý štetec, napríklad plochý štetec F1 (1 znamená jeden palec široký, teda cca 2,5 cm) a idete ním natrieť plochu ktorá má rozpätie viac než 1 meter. Aby ste takúto plochu natreli s takým malým štetcom, budete musieť štetec zopár krát namočiť do farby a teda spravíte niekoľko samostatných ťahov štetcom. Naopak, ak použijete štetec veľký, napríklad F2 (2 palce široký) natriete takú istú plochu jedným alebo dvoma ťahmi, pretože väčší stetec pojme väčšie množstvo farby na jedno namočenie. A teda redukujete počet ťahov. Nie je vôbec nezvyčajné, že na jeden kúsok nábytku budete potrebovať viacero druhov štetca aby bol dokonalo namaľovaný. Jednoducho preto, lebo jeden kúsok môže mať viacero rôznych plôch a plôšiek, na ktoré sa hodí iný typ a veľkosť štetca.

Ako si vybrať správny typ a veľkosť štetca nájdete tu:

AKO SI VYBRAŤ SPÁVNY TYP A VEĽKOSŤ ŠTETCA PRE VÁŠ PROJEKT

 

SPRÁVNE MNOŽSTVO FARBY NA ŠTETCI

Verili by ste tomu, že hlavnou príčinou viditeľných ťahov štetca na maľovanom povrchu je príliš veľké množstvo farby na štetci? Môže sa to zdať nepravdepodobné, ale je to tak. Ak naberiete na štetec príliš veľké množstvo farby, pri nanášaní na povrch vytvorí farba hrubšiu vrstvu do ktorej sa ťahom odtlačia štetiny štetca. A keďže Fusion mineral paint samozrejme nie je samonivelačná, pretože ak by bola, nedali by sa ňou natieraz iné ako vodorovné plochy - zo zvyslých či inak naklonených by jednoducho stekala - ťhy štetca vo farbe ostanú viditeľné aj po zaschnutí. 

Štetec by ste nemali ponoriť do farby viac než do polovice dĺžky štetín. Kvalitný štetec sa aj tak naplní dostatočným množstvom farby. A aby vám farba nekvapkala zo štetín - otrite farbu z povrchu štetín o okraj nádobky. Dobrý štetec naberie do vnútra štetín dostatočné množstvo farby na primerane veľkú plochu. Je to možno detail ale práve detaily robia profesionála :)

Pozrite si video, na ktorom Jennylyn, tvorkyňa Fusion mineral paint, ukazuje správny postup:

 

Vaším cieľom je namaľovať zopár tenkých vrstiev farby. Ak maľujete drevený povrch, maľujte vždy v smere vlákna dreva. Medzi jednotlivými vrstvami nechajte farbu zaschnúť aspoň 2 hodiny. Tu treba povedať, že profesionálny maliari nechávajú jednotlivé vrstvy schnúť niekoľko dní až týždeň, kým nanesú ďalšiu vrstvu! Pomáha to farbe naozaj dobre vyzrieť = vytvrdnúť. Jednotlivé vrstvy farby môžete prebrúsiť, použite mäkký alebo stredne hrubý brúsny papier na vyhladenie akýchkoľvek nepravidelností pred nanesením ďalšieho náteru.

TIP: Ak maľujete surové drevo po  vyschnutí prvej vrstvy farby bude povrch naozaj drsný, pretože schnutím farby sa vztýčia mikroskopické vlákna dreva a teda povrch musíte po prvej vrstve prebrúsiť. Môžete tomu skúsiť predísť tak, že pred maľovaním drevo potriete vodou a necháte vyschnúť - drsné vlákna prebrúsite a až potom začnete maľovať.

Prečítajte si tiež môj článok v blogu:

Koľko vrstiev farby budem potrebovať?

 

NEŽIADÚCA TEXTÚRA VO VAŠEJ POVRCHOVEJ ÚPRAVE

Farba Fusion mineral paint je vyrobená zo 100% priemyselnej akrylovej živice, čo znamená, že nepotrebuje vrchný náter, je super odolná a pevná. A teda keď táto živica schne, pevne drží svoj tvar, takže všetky ťahy štetcom alebo textúra, ktoré ste vytvorili pri maľovaní, zostanú viditeľné aj na povrchu vyschnutej farby. Už viete že textúru vytvorí príliš veľa farby na štetci. Ťahy štetca môžu vzniknúť aj neustálim pretieraním štetcom tam a späť počas schnutia farby. Pre najlepšiu aplikáciu pracujte po ucelených častiach a naneste farbu na povrch peknými dlhými ťahmi v smere vlákna dreva z jedného konca plochy po druhý koniec. Akonáhle je plocha namaľovaná, nevracajte sa cez ňu štetcom. Fusion mineral paint schne veľmi rýchlo!

Ďalším vinníkom nežiaducej textúry je začiatok a koniec ťahu štetca uprostred maľovanej plochy, ktoré bude možné vidieť na vyschnutom povrchu, ako je vidieť na obrázku nižšie. Znova pomôže iba ak budete maľovať z jedného konca na druhý koniec plochy.

 

TIP: Príliš rýchle schnutie farby je ďalší spôsob, ako vytvoriť nechcenú textúru na povrchu. Ak maľujete príliš veľkú plochu, alebo je príliš teplo a sucho, môže sa stať, že vám bude schnúť farba rýchlejšie než stihnete namaľovať plochu z jedného konca na druhý. V takom prípade porozmýšľajte nad použitím spomaľovača schnutia farby Fusion Extender - "otvorí čas", teda predĺži pracovný čas potrebný na namaľovanie veľkej plochy - farba bude schnúť pomalšie. A funguje to aj s vrchnými lakmi Tough Coat! Pozrite si postup v príspevku v blogu tu.

 

 

POUŽITIE VALČEKA

Pomocou valčeka na veľkých rovných plochách pokryjete povrch rýchlo a rovnomerne. Použite mikrovlákonový valček a pamätajte na to, že tak ako pri štetci aj pri valčeku príliš veľké množstvo farby na valčeku vytvorí na povrchu textúru! Čím menšiu vrstvu farby valčekom nanesiete, tým bude táto textúra menej viditeľná, avšak nezmizne úplne. Ak chcete textúru úplne minimalizovať, pomôže vám znova Fusion Extender. Vmiešajte ho do farby a naneste farbu rýchlo valčekom na maľovaný povrch. Nakoniec vezmite plochý jemný štetec a uhlaďte ním povrch, aby ste textúru odstránili. Štetec veďte pod malým uhlom a ľahko ako pierko.

 

 

AKO DLHO MÁM ČAKAŤ KÝM NANESIEM ĎALŠIU VRSTVU FARBY

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov odporúčam aspoň 2 hodiny medzi jednotlivými vrstvami farby! A ako som písala vyššie, čím dlhšie (aj niekoľko dní), tým lepšie! Môžete ale aj "podvádzať" a maľovať aj skôr ako po dvoch hodinách, ale podvádzajte len trochu :) a musíte maľovať opatrne, aby ste nezačali predchádzajúcu vrstvu rozpúšťať a zotierať dolu! Pamätajte, že dôvodom dlhšieho čakania je, že chceme, aby sa voda z farby vyparila, teda farba vyschla, čo trvá od pol hodiny do 1-2 hodín v závislosti od teploty a vlhkosti prostredia. Zároveň je treba aby farba dostatočne vytvrdla - tvrdnutie farby je proces zretia farby a ten trvá až 21 dní do konečnej tvrdosti náteru - na tvrdosť vhodnú na maľovanie však postačí počkať tie 2 hodiny. POZOR! Ak ste použili aj Fusion Extender, schnutie farby sa predlžuje a preto pre istotu počkajte zopár hodín s ďalšou vrstvou.

Nezabudnite tiež, že čím viac vrstiev farby nanesiete, tým dlhšie bude trvať vytvrdzovanie a zretie náteru! Teda jedna vrstva zreje 21 dní, a s každou ďalšou vrstvou pridajte 7 dní zretia. Teda čím menej náterov, tým lepšie. Počas doby zretia povrchu môžete samozrejme nábytok používať ale dajte si pozor na ušpinenie povrchu a tiež zbytočne povrch neumývajte - ak je to nevyhnutné utrite povrch jemnou vlhkou handrou.

Nanášanie laku je extra kategória! Medzi nanesením farby a prvou vrstvou laku nechajte farbu vyschnúť aspoň 24 hodín.

V AKOM PORADÍ BY STE MALI NANÁŠAŤ NÁTERY FARIEB, OLEJOV ČI VOSKOV?

Nanášanie farieb a finálnych produktov v správnom poradí pomôže k správnej priľnavosti a najlepším celkovým výsledkom. Mali by sa aplikovať v tomto poradí po vykonaní správnej prípravy:

Najprv produkty na vodnej báze! - farba, lak alebo glazúra, potom na olejovej báze a až nakoniec vosky. Vosk je vždy posledný...vždy!

Fusion Mineral Paint obsahuje vstavaný vrchný náter ako fixáciu. Lak potrebujete len vtedy, ak si myslíte, že váš povrch bude extrémne namáhaný - napríklad podlaha alebo vrchná doska pracovného či kuchynského stola. Vtedy použite Lak Tough Coat alebo oleje Stain and Finishing oil. Fusion má aj krásnu sériu voskov, ktoré sú dokonalým dekoratívnym akcentom. Všetky vrchné nátery nájdete tu. O použití lakov, olejov a voskov nabudúce :)

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Chcem odoberať newsletter

                                                                                                                                                                               

Kontaktné údaje:

Obchodík Staré Časy

Kasárenská 217

90050 Kráľová pri Senci

tel: +421 903 429 777

martinasimonekova@gmail.com

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

Fakturačné údaje:

Mgr. Martina Šimoneková - Staré Časy
Kráľová pri Senci 217
900 50 Kráľová pri Senci
IČO: 50930346
DIČ: 1123470777

IČ DPH: SK 1123470777

Som platca DPH

Zapísaná v: Okresný súd Senec, Ž. R. Č.: 140/21332

 

 

Otváracie hodiny:

dočasne po dohode - volajte 0903429777!

Pondelok:

Utorok:

Streda:

Štvrtok:

Piatok: 

Sobota:

Nedeľa:

 

OBCHODNÉ PODMIENKY

Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk