--- TOTÁLNY VÝPREDAJ ANNIE SLOAN CHALK PAINT -10% Až -70% !POSLEDNÉ KUSY! --- Obchodík Staré Časy je presťahovaný na adresu Kasárenská 217, 90050 Kráľová pri Senci!
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 50,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Novinky z môjho blogu
  3. FUSION Mineral paint vs. Annie Sloan Chalk Paint - porovnanie
21.02.2021
Komentáre (0)

FUSION Mineral paint vs. Annie Sloan Chalk Paint - porovnanie

Vieš aký je rozdiel medzi kriedovými farbami Annie Sloan Chalk Paint a minerálnymi farbami Fusion mineral paint? Prečo vôbec predávam rôzne typy farieb? Ktorá farba je pre tvoj projekt vhodnejšia? Poďme sa spolu pozrieť na rozdiely aj čo majú farby spoločné :)

Obe značky sú špičkou vo svojej kategórii a ak sa rozhodnete pre jednu z týchto farieb, vedzte, že majú za sebou dlhú "históriu" a vo svojej kategórii sú to tie  "originály". Prečo originály? Všetko čo je úspešné, kvalitné a stane sa obľúbeným sa v dnešnej dobe rýchlo "kopíruje". A to sa deje dokonca aj pri farbách. No a tá kópia, fejk, môže mať rôznu kvalitu, teda aj naozaj celkom dobrú, čo ale býva skôr výnimkou. Ak si chcete byť svojim výberom istí, siahnite radšej po origináloch.

Annie Sloan Chalk PaintTM  je prvou kriedovou farbou, ktorá sa na trhu predáva od roku 1990 a keďže je to naozaj kvalitná farba, neváhala jej svoje meno dať jej autorka - Annie Sloan. Už tento fakt, a tiež fakt že Annie môžete aj dnes, po viac než 30 rokoch,  napríklad priamo napísať cez facebook alebo instagram svedčí o tom, že za svojim produktom a jeho kvalitou si naozaj stojí a nebojí sa tejto farbe dať "svoju tvár".

Chalk paint - kriedová farba je vodouriediteľná, hrubovrstvová farba. Fakt, že sa nanáša v pomerne hrubej vrstve má za následok jednak to, že má úžasnú kryciu schopnosť a často stačí naozaj jeden náter a tiež že je to farba ktorá vytvára dekoratívny povrch s množstvom viditeľných ťahov štetca a teda so štruktúrou.

Fusion mineral paint je farba minerálna, obsahuje vodu, 100 % akrylovú živicu a minerálne farbivá. To, že jej základom je akrylová živica, ju radí v podstate medzi akrylové farby. Nenechajte sa ale pomýliť, to čo poznáte ako akrylovú farbu nemá s Fusion takmer nič spoločné. Dokonca akrylové farby obsahujú nepomerne nižšie pomery akrylovej živice než Fusion, zbytok je nahradený lacnými náhradami ako je napríklad vinil, pretože akryl je v skutočnosti veľmi drahé pojivo.

Rovnako aj za Fusion mineral paint nájdete "tvár" - konkrétne Jennylyn Pringel a jej matku Loree. Fusion je súčasťou väčšej rodinnej firmy, ktorá sa už desaťročia venuje kvalitným farbám a lazúram a olejom na nábytok rôznych druhov a teda za Fusion mineral paint a najnovšie aj Milk paint by Fusion ( absolútna novinka 2022) stoja desaťročia skúseností.

A ako si vyberiete ktorá farba je teda pre váš projekt vhodnejšia? Nižšie si prečítajte v bodoch ako sa ktorá používa a ako funguje a stačí ak si ku každému bodu pripíšete podľa vašich očakávaní + alebo -.

Ako si potrebujem pripraviť povrch pred nanesením farby?

Správny postup pri oboch farbách ak chcete ľahko prebrúsiť povrch je - 1. najprv dôkladne umyť, 2. potom prebrúsiť, 3. nakoniec umyť dolu prach z brúsenia.

Annie Sloan Chalk Paint™

Pri týchto farbách je príprava naozaj minimálna až žiadna. Kriedové farby Annie Sloan Chalk Paint (ASCP) priľnú takmer ku každému povrchu. Vždy je však potrebné podklad naozaj dôkladne  odmastiť a vyčistiť a v prípade, že je veľmi hladký, lesklý, je dobré podklad prebrúsiť brusným papierom a narušiť jeho povrch, aby farba ešte lepšie priľnula. Natrieť sa dá aj laminátový povrch alebo sklo, ale chce to trošku trpezlivosti a jednotlivým vrstvám treba nechať dlhší čas na vyzretie kým nanesiete ďalšiu vrstvu, aspoň 24 hodín. Treba však tiež zdôrazniť, že na takýchto povrchoch sa farba naozaj veľmi ľahko odlúpi a poškriabe - škrabanec sa však dá veľmi ľahko opraviť. Lak pridá odolnosť.

S kriedovou farbou môžete maľovať aj priamo na povrch voskovaný voskom Annie Sloan, musí však byť vyzretý aspoň 6 týždňov. Napriek tomu, takýto povrch ja odporúčam od vosku očistiť terpentínom a prebrúsiť - zabezpečíte tak oveľa lepšiu priľnavosť farby a teda aj dlhšiu trvanlivosť náteru.

Ak bol na povrchu použitý iný vosk - napríklad včelí vosk na drevo, alebo bol nábytok ošetrovaný prípravkami ako Pronto alebo Diava, prípadne inými na voskovom základe - takýto povrch vždy očistite aj terpentínom, prípadne iným rozpúšťadlom!

TIP: Na hladkých lesklých povrchoch chalk paint určite nalakujte, vosk nedodá potrebnú odolnosť proti poškriabaniu.

Fusion Mineral Paint™

Príprava povrchu s farbami Fusion mineral paint (FMP) je veľmi podobná. FMP tiež priľnú k väčšine povrchov s minimálnou prípravou. Základom je samozrejme opäť dôkladné vyčistenie a odmastenie povrchu ktorý idete maľovať - pri kuchyniach si dajte obzvlášť záležať. K tomuto účelu odporúčam použiť náš produkt TSP alternative (koncentrovaný bezfosfátový odmasťovač - môžete samozrejme použiť aj pri maľovaní kriedovými farbami). Vysoko lesklé lakované povrchy odporúčam narušiť jednoduchým prebrúsením jemnejším šmirgľom - stačí ručne pár krát prebehnúť.

Extrémne lesklé povrchy, sklo, kov, niektoré druhy laminátov, thermofoil - teda fólie nanášané za tepla (napríklad fóliovaný nábytok z Ikea, fóliované kuchyne, dvere a podobne), krehké plasty, vinyl, sololit a povrchy, ktoré sa nedajú prebrúsiť, potrebujú jednoznačne použitie prípravku Ultra Grip.  Ten funguje ako "lepidlo" - nanesie sa na dôkladne vyčistený povrch v jednej tenkej vrstve a nechá zaschnúť 9-10 hodín. Táto vrstva prípravku Ultra Grip zabezpečí priľnavosť a následne aj odolnosť náteru FMP.

Ak chcete maľovať s FMP povrch predtým voskovaný - napríklad navoskovaná kriedová farba, alebo voskované a olejované drevo, alebo nábytok, ktorý bol ošetrovaný prípravkami ako Pronto, Diava alebo inými na voskovom a olejovom základe, je nevyhnutné takýto povrch umyť a následne vytrieť terpentínom alebo iný rozpúšťadlom. Vosk neodstráni ani Jar ani TSP a na takomto povrchu vám nebude farba držať - ani Ultra Grip! Preto vždy, keď váš povrch dôkladne umyjete a vysušíte, skúste tento test - nechtom začnite na rôznych častiach škriabať po povrchu - ak vám za nechtom ostane špinavá "hmota" - je to určite vosk!

 

TIP1: Ak je na povrchu, ktorý idete maľovať, vrstva starej, opadávajúcej farby alebo laku,  takýto povrch treba už naozaj minimálne dobre ošmirgľovať - použite náradie - teda vybračnú, pásovú alebo excentrickú brúsku na lakovaný povrch (napr. väčšina hobby marketov má v ponuke hobby náradie za dobré ceny), olejové farby odstráňte odstraňovačom starých náterov alebo teplovzdušnou pištolou a následne tiež obrúste.

TIP2: Opakujem, že kuchynskú linku a zásteny kuchynských liniek treba umyť naozaj dôkladne pred maľovaním. Ja som moju umývala 4 krát - z toho raz drhla Cifom a nakoniec umyla čistou vodou - masnota je prevít nielen v reklamách na umývacie prostriedky!!! Teda po umytí a vysušení si pozrite povrch "s lupou", ja som si naň svietila aj baterkou a proti svetlu hľadala mastné ďobky po vyprážaní rezňov :)

TIP3: Ak je povrch fóliovaný a fólia sa na niektorých miestach už odliepa - dajte ju dolu. Niekedy na to stačí aj obyčajné nahriatie fénom a fóliu strhnete. V iných prípadoch budete potrebovať teplovzdušnú pištoľ ale povrch nespálte! Lepidlo pod fóliou dočistite terpentínom a prebrúste.

TIP4: Žiadna farba povrch "nevyrovná" - teda ak máte na povrchu rôzne zádery a škrabance či dierky po červotočoch, povrch je nerovný, pred natieraním ho pretmelte a prebrúste. Všetky nerovnosti je dokonca po natretí farbou vidno ešte viac a objavíte aj tie, ktoré ste si predtým nevšimli - ja preto často tmelím aj po nanesení prvej vrstvy, ak niečo objavím.

TIP5: Týka sa vonkajšieho nábytku a pod. - dôkladne odstráňte z povrchu všetky machy a lišajníky, zbytky starých farieb a nemaľujte na vlhký povrch a vlhké drevo. Rovnako ak je drevo už príliš zotleté, akákoľvek farba už na ňom pravdepodobne nebude dlho držať.

 

Aká je konzistencia farieb?

Annie Sloan Chalk Paint

ASCP sú veľmi husté a tým vytvárajú pomerne hrubý matný náter, na ktorom je vidno veľa textúry a ťahy štetca. Vďaka tomu má kriedová farba fantastickú kryciu schopnosť neporovnateľnú s inými typmi farieb a zároveň sa ňou dá veľmi ľahko vytvoriť patinovaný povrch pomocou farebných voskov, ktoré do ťahov štetca a štruktúr na povrchu votriete a vytvoríte tak starobylý, provensálsky či vidiecky vzhľad.

Táto vlastnosť však môže byť nežiadúca ak chcete dosiahnuť hladký povrch bez viditeľných ťahov štetca. Minimalizovať sa dajú ak farbu trochu zriedite vodou a špeciálne jemne nanesiete plochým jemným štetcom v jednom smere a jednotlivé vrstvy prebrúsite jemným brusným papierom. Valček zanecháva svoju charakteristickú stopu - teda jemný zrnitý raster. Kriedová farba sa dá aj striekať cez striekaciu pištoľ, čím sa dá vytvorť super hladký povrch, chce to však trochu praxe a znalostí, riedenie vodou a samozrejme investíciu do strikacej pištole a kompresora.

 Fusion Mineral Paint™

FMP majú tekutejšiu krémovú konzistenciu a teda aj hladší výsledný povrch. Farba sa nanáša štetcom veľmi ľahko a plynule v tenkých,  vlastne v čo najtenších vrstvách a farbu "uhladíte" záverečným súvislým ťahom z jedného okraja povrchu na druhý. Výsledkom je potom matný povrch, ktorý je v porovnaní s kriedovým hladší, a takmer bez viditeľných ťahov štetca - ak však nanesiete hrubšiu vrstvu farby, ťahy môže byť tiež vidno! Na veľkých plochách zase  môže robiť problém fakt, že farba pomerne veľmi rýchlo schne a teda nestihnete povrch pekne vyhladiť "end to end" teda v dlhých súvislých ťahoch z jedného konca po druhý. Aby farba neschla príliš rýchlo a povrch bol čo najhladší odporúčam do farby primiešať prípravok Fusion Extender - spomaľovač schnutia farby. Jednoducho iba zamiešate približne 15 ml Extendra do 500 ml farby, zamiešate a možete maľovať. Extender spomalí schnutie farby ale nezriedi ju ako voda a teda krytie bude stále rovnaké.

Pri maľovaní s valčekom alebo striekaní pištoľou platí to isté ako pri kriedovej farbe.

 

TIP: Nezabudnite, že s  Chalk Paint Annie Sloan™ a rovnako aj s FUSION Mineral Paint si môžete vytvárať vlastné namiešané odtiene!

 

Môžem s farbami vytvárať patinu a ošúchaný vzhľad?

Annie Sloan Chalk Paint

Áno a veľmi jednoducho, vlastne sú to asi najvhodnejšie farby na dosiahnutie takéhoto vzhľadu na trhu. ASCP sa fixuje až na záver, neobsahuje v sebe žiadne vytvrdzovacie látky, takže ich môžete veľmi ľahko prebrusovať až na drevo, prípadne nanášať na seba viacero odtieňov farieb a prebrusovaním ich poodhaľovať. Prebrúsiť môžete farby kedykoľvek, aj rok po maľovaní, a stále bude brúsenie pomerne ľahké.

Kým nie je farba zavoskovaná alebo zalakovaná dá sa tiež pomerne ľahko zotierať vlhkou handrou - táto technika zotierania sa dá tiež použiť namiesto brúsenia a je šetrnejšia a nepráši sa pri nej :)

Fusion Mineral Paint™

Opäť veľmi podobne môžete pracovať aj FMP. Pretože však v sebe majú zabudovanú už aj vytvrdzovaciu kryciu vrstvu, treba sa patinovaniu venovať ešte predtým ako farba úplne vyschne a vytvrdne, teda cca 30 minút po nanesení farby môžete hrany prebrúsiť skôr jemnejším brúsnym papierom alebo hubkou. Je tiež dobré si hubku navlhčiť, pomôže to trochu aktivovať farbu. Brúsiť by sa dalo aj neskôr, avšak by ste sa veľmi narobili :)  Pomôcť si môžete použitím tehličky včelieho vosku, ktorá prácu veľmi uľahčí. Tam kde nanesiete včelí vosk pred samotným natieraním farby (alebo pred nanesením druhej vrstvy v inom odtieni) sa farba dobre neprichytí a môžete ju jednoduchšie odstrániť prebrúsením, alebo použitím vlhkej handričky.

TIP: Môj osobný tip je - ak chcete dosiahnuť tento vzhľad, jednoduchšie sa vám bude určite pracovať s ASCP ale dávam vám do pozornosti aj nový typ farieb v mojej ponuke - mliečne farby od Fusion alebo Homestead House. Sú to originálne starobilé farby na nábytok, jednoduché na použitie a práve tieto techniky prebrusovania a patinovania sú s nimi naozajsným zážitkom :)

 

Môžem s farbami vytvárať starobylý patinovaný vzhľad?

Annie Sloan Chalk Paint

Áno, táto farba je na to priam predurčená pretože s ňou vytvoríte na povrchu veľa textúry! Povrch farby najskôr zafixujete čírym voskom, čím zabezpečíte, aby sa následne farebný vosk nevpil do farby ale ostal iba na jej povrchu. Potom na čerstvý číry vosk aplikujete tmavý vosk - dark wax, alebo čierny vosk, prípadne biely či metalický, ktorý zvýrazní detaily, nedokonalosti povrchu, ťahy štetca, ornamenty a štruktúru, čím podporí starobylý vzhľad nábytku. Aplikácia tmavých voskov na ASCP si vyžaduje určitú skúsenosť. Podľa toho, aký efekt chcete dosiahnuť, je potrebné aplikovať viac či menej farebného vosku. Odstrániť nadbytočný farebný vosk môžete opätovným nanesením číreho vosku a akoby vygumovaním toho farebného handričkou, čím môžete odregulovať ako má patina na povrchu vyzerať.

TIP1: Tmavé vosky nanášajte pri dennom svetle aby ste sa vyhli naneseniu príliš hrubej vrstvy - umelé svetlo všetko skresľuje a môže sa stať že výsledok bude rovnaký ako keď si nanesiete príliš veľa make upu pri umelom svetle!

TIP2: Biely vosk nanášaje priamo na farbu, bez použitia podkladu z číreho vosku - je totiž oveľa menej výrazný ako tmavý a čierny vosk.

TIP3: Metalický vosk použite ako posledný - nedočisťujte ho čírym voskom, stratil by svoj "lesk". 

 Fusion Mineral Paint™

Na dosiahnutie starobylého vzhľadu môžete aj na farby FMP použiť rôzne farebné a metalické vosky z ponuky Fusion. Používajú sa podobne ako pri kriedových farbách až na jeden rozdiel - tmavý vosk dáte priamo na farbu. Pretože FMP nie je nasiakavá ako kriedová farba - vynecháte prvú vrstvu čírym voskom!

Naviac Fusion ponúka aj alternatívu bez použitia vosku - zostarujúcu glazúru vytvárajúcu starožitný efekt a bezfarebnú glazúru do ktorej si môžete zamiešať ktorýkoľvek odtieň minerálnej či metalickej farby. Glazúry sú na báze vody, teda ich jednoducho natriete štetcom a pozotierate handričkou alebo aplikátorom a následne ich môžete aj nalakovať - čo pri voskovanom povrchu nie je možné.  V ponuke nájdete aj prírodný Konopný olej a včelí vosk na zvýšenie lesku povrchu vo food safe kvalite - teda povrch po ich použití je vhodný na styk s potravinami.

Minerálne farby nie sú porézne a nasiakavé, preto sa vosky na ne nanášajú plynulejšie a nehrozí, že povrch príliš stmavne. Ak sa aj napriek tomu podarí naniesť príliš veľa vosku, môžete tak isto použiť číry vosk na jeho "vygumovanie". No a ďalšou vychytávkou sú aromatizované vosky, ktoré obsahujú prírodné esenciálne oleje a ich nanášanie je zároveň aromaterapiou :) Vyskúšaj napríklad vosk Hills of Tuscany.

 

Je farba vodeodolná?

Annie Sloan Chalk Paint

Nie, bez použitia vrchnej krycej vrstvy vosku alebo laku nie je vodeodolná, naopak je nasiakavá. V exteriéri je nutné ju nalakovať lakom Annie Sloan obsahujúcim UV filter, pretože farbivá v nej nie sú UV stále.

Fusion Mineral Paint™

Áno, FMP je po vyschnutí a vyzretí farby vodeodolná a umývateľná bez použitia laku. Môžete ju rovnako použiť aj do exteriéru bez lakovania. Pretože FMP obsahujú len 100 % akrylovú živicu, minerálne pigmenty a vodu, nie je porézna ako kriedová farba. Akrylová živica zafixuje farbu, spojí ju s podkladom a dáva povrchu vysokú úroveň životnosti. Zároveň minerálne farbivá v nej sú UV stále a teda neblednú pôsobením slnečného žiarenia (okrem odtieňa CUREiously Pink!).

 

Je farba odolná voči škvrnám a fľakom?

Annie Sloan Chalk Paint

Nie, bez použitia vrchnej krycej vrstvy vosku, alebo laku nie je odolná voči fľakom. Ak je aj povrch zavoskovaný, nevystavujte ho mastnote! V extrémne namáhavých podmienkach, ako sú kuchynské linky alebo vrchné dosky kuchynských stolov a podlahy je nutné farbu zalakovať, tu samotný vosk nevytvorí dostatočnú ochrannú vrstvu!

Fusion Mineral Paint™

Áno, z rovnakého dôvodu ako je FMP odolná voči vode, je odolná aj voči fľakom. Špinu jednoducho zotriete handričkou a mydlovou vodou. Nie je nutné ju dodatočne lakovať, odporúčam však zalakovať vrchné dosky kuchynských stolov, prípadne pracovných stolov a podlahy.

 

Potrebujem farby zafixovať krycou vrstvou?

Annie Sloan Chalk Paint

Áno, a je to nevyhnutné. Aby bola kriedová farba odolná a umývateľná, potrebuje fixovať vrchnou vrstvou vosku, alebo laku. Rozhodujte sa podľa toho, ako má byť povrch namáhaný. Vo väčšine prípadov postačí správne naniesť a veľmi dobre zapracovať do povrchu vosk - vosk zrie ešte 6 týždňov, počas ktorých odporúčam povrch nenamáhať a neumývať. Pri namáhanejších povrchoch ako sú kuchynské, alebo kúpeľňové skrinky, vrchné dosky stolov, dokonca podlahy, je potrebné použiť niekoľko vrstiev laku - minimálne dve tenké vrstvy.    

Správne nanášanie vosku je kľúčové pre správne fungovanie voskovaného povrchu. Vosk je potrebné veľmi dobre rozotrieť a votrieť do každého milimetra povrchu, na čo je ideálny voskovací štetec. Následne musíte prebytočný vosk pozotierať bavlnenou handričkou. Ak ho nenanesiete správne, nezabezpečíte dostatočnú odolnosť povrchu. A ak dostatočne nevyutierate prebytočný vosk, povrch veľmi dlho tvrdne, ak vôbec, a ostáva lepkavý.

TIP: Pre zvládnutie správnej techniky nanášania vosku na povrch ASCP odporúčam zúčastniť sa Základného workshopu Annie Sloan Chalk Paint. Aktuálne termíny nájdete tu.

 Fusion Mineral Paint™

Nie, nepotrebujete ich fixovať dodatočnou vrstvou laku alebo vosku. FMP je sama o sebe dostatočne odolná voči poškriabaniu, ale najmä vode, škvrnám aj UV žiareniu.  Akrylová živica obsiahnutá vo FMP ju robí odolnou a uzatvára farbu bez nutnosti vrchnej fixačnej vrstvy.

Niekedy však môžete chcieť použiť vrchnú vrstvu, či už na dodanie lesku, dosiahnutie opotrebovaného vzhľadu, zvýraznenie detailov, alebo na ďalšie zvýšenie odolnosti a trvácnosti povrchu na vysoko namáhaných plochách ako sú kuchynské skrinky, alebo povrchy jedálenských stolov a podlahy. V ponuke Fusion produktov nájdete rôzne zaujímavé akcentové vosky, glazúry, laky, oleje... už len vyskúšať.

TIP1: MATNÝ lak je ideálne používať na BIELE a BLEDÉ odtiene farieb. Na tmavých odtieňoch môže matný lak vytvoriť mliečny zákal - spôsobuje ho zmatňujúca látka v matných lakoch. Na tmavé farby preto použite buď lesklý lak alebo si pozrite môj blog o lakovaní rýchlo a jednoducho, v ktorom sa dozviete aj to, ako nalakovať tmavú farbu matným lakom bez zákalu. 

TIP2: Vo všeobecnosti platí že lesklé laky sú oveľa odolnejšie voči škvrnám ako matné laky. Je to spôsobené znova zmatňujúcou látkou, ktorá vytvára na povrchu laku mikropóry, vďaka ktorým povrch neodráža svetlo a nejaví sa teda ako lesklý - ale zároveň tieto mikropóry vytvárajú akýsi lievik, cez ktorý sa môže napríklad masnota dostať k farbe a vytvoriť v nej škvrnu! Odporúčam preto použiť na prvú, prípadne aj druhú vrstvu lesklý lak a matný lak ako vrchnú vrstvu.

 

Aká je cena farieb?

Annie Sloan Chalk Paint

Cena litrového balenia, z ktorého pokryjete - v závislosti od typu povrchu a techniky - maximálne 12,5m2 je 29,50 €.  K farbe je potrebné zakúpiť číry vosk v hodnote 17,- € (vystačí na 2-3 litre farby), prípadne lak za 29,50 €, ktorého výdatnosť je 19 m2. Lak musíte naniesť minimálne vo dvoch tenkých vrstvách. Ak maľujete väčšie plochy, je to určite zaujímavá a výhodná cena. Ak je však váš projekt menší, napríklad jedna komoda, zvážte napríklad dve menšie balenia farby - 120 ml v hodnote 7,50 €  na 1,5 m2, na jednu stoličku postačí jedno balenie. Rovnako aj vosk je dostupný v menšom balení 120 ml v hodnote 9 €.

Fusion Mineral Paint™

Výdatnosť FMP je o niečo vyššia, z 1 litra natriete 14m2 (opäť v závislosti od typu povrchu a zvolenej techniky). FMP sa však predáva v 500ml baleniach za cenu 28,50 €. Nepotrebujete k nej kupovať žiaden lak, alebo vosk a nevznikajú tak ďalšie nutné náklady. Toto balenie postačí na veľkú komodu, prípadne menší kredenc (bez vnútra). Pri takýchto projektoch je FPM cenovo výhodnejšia. Pri veľkých projektoch ako sú kuchyne a podlahy, kde použijete aj lak sa ceny vyrovnajú. FMP tiež kúpite v malých testeroch s objemom 37 ml v cene 6,50 € - sú určené na otestovanie si odtieňa a  natriete nimi cca 0,5 m2 plochy, teda sa dá použiť aj na maličké projekty ako napríklad rám obrazu.

 

Ako dlho farby schnú a zrejú?

Aký je zozdiel medzi schnutím a zretím farby, vosku, laku? Schnutie je proces kedy sa z farby vyparí voda a teda môžete povrch chytiť rukou. Zvyčajne trvá do pár hodín, resp. pol hodiny. Povrch je však stále pomerne krehký. Naproti tomu zrenie farby je proces oveľa zdĺhavejší, zvyčajne trvá niekoľko dní až týždňov a na jeho konci dosiahne povrch svoju prevádzkovú tvrdosť. Oba procesy - schnutie aj zretie ovplyvňujú aj poveternostné podmienky ako je vlhkosť, teplota a tlak prostredia a zároveň sa predlžuje počtom použitých vrstiev - teda napríklad s každou vrstvou farby pripočítajte ešte zopár dní až týždeň zretia - teda ak farba zrie 3 týždne  v jednej vrstve, v dvoch vrstvách jej dajte 4 týždne, v troch vrstvách 5 týždňov... . Počas obdobia zretia odporúčam používať povrch opatrnejšie, nevystavovať ho škvrnám a neumývať! Ak maľujete vonkajší nábytok, vyberte si dlhšie obdobia sucha.

Annie Sloan Chalk Paint

Annie Sloan Chalk Paint™ schne po nanesení na povrch približne do hodiny. Proces zretia farby trvá približne 3-4 týždne kým úplne vytvrdne. Povrch kriedovej farby sa musí navoskovať alebo nalakovať a vosky a laky majú tiež svoje doby zretia. Annie Sloan Soft Wax - číry vosk obsahuje zložky, ktoré potrebujú čas na vyprchanie, po ktorom sa vosk stáva tvrdým a odolným. Tento proces vytvrdnutia vosku trvá cca 6 týždňov v závislosti od podmienok (vlhkosť a teplota), podobne je na tom aj lak. Vlhký, studenší priestor a hrubšia vrstva vosku môže tento proces predĺžiť. Všeobecne tieto nátery dobre a rýchlejšie vytvrdnú v teplejšom a suchšom prostredí. Neznamená to však, že počas tohto obdobia svoj namaľovaný nábytok nesmiete používať, len sa k nemu správaj šetrnejšie. Voskovaný nábytok môžete používať cca po 24 hodinách, lakovaný cca po 48 hodinách. Povrch počas zretia používajte opatrnejšie - vyhýbajte sa škvrnám a neumývajte ho.

TIP: Lakovanie farby je pomerne zdĺhavé a náročné. Nezabudnite že si tiež vyžaduje svoj technologický postup: farba musí pred lakovaním schnúť a tvrdnúť cca 48 hodín. Lak musíte naniesť aspoň v dvoch vrstvách s odstupom cca 4 hodiny! Vo vlhkom a studenom prostredí tieto doby predĺžte!

Fusion Mineral Paint™

FMP vyschnú v jednej vrstve za približne 30 minút. Pre lepší výsledok odporúčam ponechať aspoň 1-2 hodiny medzi jednotlivými vrstvami farby, ideálne však niekoľko dní. Minerálna farba zrie cca 21 dní - 3 týždne - s každou vrstvou pripočítajte ešte aspoň jeden týždeň naviac. Počas tohto obdobia je dobré nevystavovať farbu kontaktu s vodou a nečistotami, neumývať povrch,  používať nábytok ale môžete. Ak sa vám to podarí, budete prekvapení aká trváca je farba Fusion.

 

TIP1: Profesionáli pri maľovaní nábytku nechávajú jednotlivé vrstvy farby a laku vyschnúť a tvrdnúť približne 1 týždeň kým nanesú ďalšiu vrstvu. Napriek tomu, že to nie je vyslovene potrebné, dosiahnete tak odolnejší povrch.

TIP2: Počas zretia FMP sa nesmú dve plochy natreté minerálnou farbou dotýkať, mohli by sa zlepiť! Dvierka na skriniach nechajte pootvorené. Ak maľujete dvere, nechajte ich tiež pootvorené, alebo styčné plochy nenamaľujte - najmä pri vonkajších dverách, ktoré nemôžete mať pár týždňov otvorené. Osobne po pár dňoch natriem styčné plochy voskom alebo olejom, aby som vytvorila vrstvu odporu. Rovnako neprikrývajte natretý stôl plastovým obrusom aby ste ho ochránili, iba napríklad v prvých týždňoch počas stolovania a po ňom ho znova odložte aby povrch mohol dýchať počas zrenia.

 

Obsahujú farby VOC?

VOC sú Organické prchavé zlúčeniny, ktoré sa z farieb, voskov, lakov a lepidiel a pod. uvoľňujú nielen počas maľovania a schnutia ale v podstate počas celého života náteru. Potenciálne sú to karcinogénne látky a teda nám škodia. Vlastne je to parameter, ktorý by vás mal zaujímať ako prvý ak chcete nejakou farbou maľovať.

Obsah VOC sa uvádza v gramoch na liter farby/vosku/laku. Podľa obsahu VOC sa nátery kategorizujú do niekoľkých kategórií a podkategórií. Obe farby - ASCP aj FMP patria do Kategórie A a podkategórie a (A/a) - čo je ako iste tušíte, mercedes medzi farbami - farby v tejto kategórii môžu obsahovať maximálne 30 g VOC na 1 liter farby. Ba čo viac, obsah VOC majú obe značky v tejto kategórii najnižší na trhu!

TIP: Veľa značiek uvádza certifikát na detské hračky alebo nábytok, má ho aj ASCP na vybraných vzorkách a tiež FMP na kolekcii Tones for Tots (zloženie je však totožné s ostatnými odtieňmi). Certifikát však majú aj farby z nižších kategórií, kde napríklad obsah VOC je povolený až 130 g na liter farby.

Annie Sloan Chalk Paint™

ASCP je farba na báze vody a syntetickej živice. Má veľmi nízky obsah VOC - organických prchavých látok iba 2,2 g na 1 liter farby.

Fusion Mineral Paint™

FMP je farba na báze 100 % akrylovej živice a minerálnych farbív. Neobsahuje vinil ani formaldehyd. Obsah VOC je 0,005 g na liter farby. Rovnaké parametre spĺňa väčšina lakov a voskov. Konopný olej a včelí vosk sú dokonca food safe - teda môžu prísť do styku s potravinami - môžete ich použiť na drevené dosky na krájanie chleba, mäsa či zeleniny, ošetriť nimi pracovnú dosku na kuchynskej linke.

 

Ktorú farbu si teda mám vybrať pre svoj projekt?

 

Obe farby sú veľmi kvalitné a časom overené. Ich použitie je veľmi jednoduché a v podstate ho zvládne každý, aj keď voskovanie či lakovanie, ktoré je potrebné pri Annie Sloan Chalk Paint, môže byť pre niekoho trochu komplikovaným procesom. Ak voskovanie nie je vašou parketou, siahnite po Fusion Mineral Paint. To isté platí ak chcete dosiahnuť hladký povrch takmer bez ťahov štetca alebo iba jemnú patinu či prebrus na hranách nábytku. 

Ak sa však radi hráte s farbami a vašou parketou sú rôzne techniky vytvárajúce zvláštne efekty na povrchu, máte radi štruktúry a zaujímavé povrchy a nemáte problém s voskovaním, siahnite určite poAnnie Sloan Chalk Paint.

A nakoniec, ak sa chcete v maľovaní s farbami zdokonaliť - veľmi rada vás uvidím na niektorom z mojich workshopov, kde učím všetky možné techniky maľovania :) Martina.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Chcem odoberať newsletter

                                                                                                                                                                               

Kontaktné údaje:

Obchodík Staré Časy

Kasárenská 217

90050 Kráľová pri Senci

tel: +421 903 429 777

martinasimonekova@gmail.com

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

Fakturačné údaje:

Mgr. Martina Šimoneková - Staré Časy
Kráľová pri Senci 217
900 50 Kráľová pri Senci
IČO: 50930346
DIČ: 1123470777

IČ DPH: SK 1123470777

Som platca DPH

Zapísaná v: Okresný súd Senec, Ž. R. Č.: 140/21332

 

 

Otváracie hodiny:

dočasne po dohode - volajte 0903429777!

Pondelok:

Utorok:

Streda:

Štvrtok:

Piatok: 

Sobota:

Nedeľa:

 

OBCHODNÉ PODMIENKY

Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk