Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
pondelok - piatok 9:00-17:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
21.02.2021
Komentáre (0)

FUSION Mineral paint vs. Annie Sloan Chalk Paint - porovnanie

Ako si potrebujem pripraviť povrch pred nanesením farby?

Annie Sloan Chalk Paint™

Pri týchto farbách je príprava naozaj minimálna až žiadna. Kriedové farby ASCP priľnú takmer ku každému povrchu. Vždy je však potrebné podklad dobre odmastiť a vyčistiť a v prípade, že je veľmi hladký, lesklý je dobré podklad prebrúsiť brusným papierom a narušiť jeho povrch, aby farba lepšie priľnula. Natrieť sa dá aj laminátový povrch, ale chce to trošku trpezlivosti a jednotlivým vrstvám treba nechať dlhší čas na vyzretie, aspoň 24 hodín. Treba však tiež zdôrazniť že na takýchto povrchoch sa farba naozaj veľmi ľahko odlúpi ak ju poškriabeš - škrabanec sa však dá veľmi ľahko opraviť.

Fusion Mineral Paint™

Príprava povrchu s farbami Fusion mineral paint je veľmi podobná. FMP tiež priľnú k väčšine povrchov s minimálnou prípravou. Vždy odporúčam vyčistiť a odmastiť povrch ktorý idete maľovať. K tomuto účelu môžeš použiť napr. produkt TSP alternative (koncentrovaný bezfosfátový odmasťovač). Vysoko lesklé povrchy odporúčam narušiť jednoduchým prebrúsením (naozaj len prebehneš šmirgľom tam a späť). Kov a sklo môžeš jednoducho namaľovať.

Extrémne lesklé povrchy, niektoré druhy laminátov, thermofoil, krehké plasty, vinyl a povrchy, ktoré sa nedajú prebrúsiť vyžadujú použitie tenkej vrstvy prípravku Ultra Grip, ktorá zvýši ich priľnavosť a následne aj odolnosť náteru. Odporúčam urobiť skúšku vopred, ak po nanesení vrstvy farby vytvorí farba "čipkový efekt", teda sa začnú vytvárať očká bez farby, použi Ultra Grip - nanes na povrch tenkú vrstvu tohto prípravku, nechaj vyschnúť aspoň 12 hodín a naň potom môžeš bez obáv maľovať.

 

Aká je konzistencia farieb?

Annie Sloan Chalk Paint

ASCP sú husté a tým vytvárajú pomerne hrubý matný náter, na ktorom je vidno veľa textúry a ťahy štetca. Vďaka tomu sa dá veľmi ľahko vytvoriť patinovaný povrch pomocou farebných voskov, ktoré do ťahov štetca a štruktúr na povrchu votrieš a vytvoríš tak starobylý, provensálsky či vidiecky vzhľad.

Táto vlastnosť však môže byť nežiadúca ak chceš dosiahnuť hladký povrch bez viditeľných ťahov štetca. Minimalizovať sa dajú ak farbu trochu zriediš vodou a špeciálne jemne nanesieš plochým štetcom v jednom smere a jednotlivé vrstvy prebrúsiš jemným brusným papierom. Farba sa dá aj striekať cez striekaciu pištoľ, čím sa vytvorí super hladký povrch, chce to však trochu praxe a samozrejme investíciu do strikacej pištole a kompresora...

 Fusion Mineral Paint™

FMP majú tekutejšiu krémovú konzistenciu a hladší výsledný povrch. Farba sa nanáša štetcom veľmi ľahko a plynule v tenkých vrstvách. Výsledkom je matný povrch, ktorý je v porovnaní s kriedovým hladší, a takmer bez viditeľných ťahov štetca. Na veľkých plochách ti môže robiť problém, že farba pomerne veľmi rýchlo schne a teda nestihneš povrch pekne vyhladiť "end to end" teda v dlhých súvislých ťahoch z jedného konca po druhý. Aby ti farba neschla príliš rýchlo a povrch bol čo najhladším môžeš do farby primiešať prípravok Fusion Extender - spomaľovač schnutia farby. Jednoducho iba zamiešaš približne 15 ml Extendra do 500 ml farby, zamiešaš a možeš maľovať.

 

TIP: S Chalk Paint Annie Sloan™ a rovnako aj s FUSION Mineral Paint si môžeš vytvárať vlastné namiešané odtiene!

 

Môžem s farbami vytvárať patinu a ošúchaný vzhľad?

Annie Sloan Chalk Paint

Áno a veľmi jednoducho, vlastne sú to asi najvhodnejšie farby na dosiahnutie takéhoto vzhľadu na trhu. ASCP fixuješ až na záver, neobsahujú v sebe žiadnu kryciu vrstvu, takže ich môžeš veľmi ľahko prebrusovať až na drevo, prípadne nanášať na seba viacero odtieňov farieb a prebrusovaním ich poodhaľovať. Prebrúsiť môžeš farby kedykoľvek, aj rok po maľovaní bez toho, aby si sa narobil :)

Fusion Mineral Paint™

Opäť veľmi podobne môžeš pracovať aj FMP. Pretože však v sebe majú zabudovanú už aj kryciu vrstvu, treba sa patinovaniu venovať ešte predtým ako farba vytvrdne, teda do 30 minút po nanesení farby, neskôr by si sa už veľmi narobil :)  Pomôcť si môžeš použitím tehličky včelieho vosku, ktorá ti prácu veľmi uľahčí. Tam kde nanesieš včelí vosk pred samotným natieraním farby (alebo pred nanesením druhej vrstvy v inom odtieni) sa farba dobre neprichytí a môžeš ju jednoduchšie odstrániť prebrúsením, alebo použitím vlhkej handričky.

 

Môžem s farbami vytvárať starobylý patinovaný vzhľad?

Annie Sloan Chalk Paint

Áno, táto farba je na to priam predurčená! Povrch farby najskôr zafixuješ čírym voskom, potom na čerstvý číry vosk aplikuješ tmavý vosk - dark wax, alebo čierny vosk, prípadne biely či metalický, ktorý zvýrazní detaily, nedokonalosti povrchu, ťahy štetca, ornamenty a štruktúru, čím podporí starobylý vzhľad nábytku. Aplikácia tmavých voskov na ASCP si vyžaduje určitú skúsenosť, pretože táto farba je porézna a môže absorbovať viac vosku ako by si si želal. Odstrániť nadbytočný tmavý vosk môžeš opätovným nanesením číreho vosku a akoby vygumovaním toho tmavého handričkou, čím môžeš odregulovať ako má patina na povrchu vyzerať.

Tip: Tmavé vosky nanášaj pri dennom svetle aby si sa vyhol nanesieniu príliš veľkej vrstvy - umelé svetlo všetko skresľuje a môže sa ti stať že výsledok bude rovnaký ako keď si nanesieš príliš veľa make upu!

 Fusion Mineral Paint™

Na dosiahnutie starobylého vzhľadu môžeš aj na farby FMP použiť rôzne farebné a metalické vosky z ponuky Fusion. Naviac Fusion ponúka aj alternatívu bez použitia vosku - zostarujúcu glazúru vytvárajúcu starožitný efekt a bezfarebnú glazúru do ktorej si môžeš zamiešať ktorýkoľvek odtieň minerálnej či metalickej farby. Glazúry sú na báze vody, teda ich jednoducho natrieš štetcom a pozotieraš handričkou alebo aplikátorom a následne ich môžeš aj nalakovať - čo pri voskovanom povrchu nie je možné.  V ponuke nájdeš aj prírodný Konopný olej a včelí vosk na zvýšenie lesku povrchu vo food safe kvalite.

Minerálne farby nie sú porézne a nasiakavé, preto sa vosky na ne nanášajú plynulejšie a nehrozí, že povrch príliš stmavne. Ak sa ti aj tak podarí naniesť príliš veľa vosku, môžeš tak isto použiť číry vosk na jeho "vygumovanie". No a ďalšou vychytávkou sú aromatizované vosky, ktoré obsahujú prírodné esenciálne oleje a ich nanášanie je zároveň aromaterapiou :) Vyskúšaj napríklad vosk Hills of Tuscany.

 

Je farba vodeodolná?

Annie Sloan Chalk Paint

Nie, bez použitia vrchnej krycej vrstvy vosku alebo laku nie je vodeodolná. V exteriéri je nutné ju nalakovať lakom obsahujúcim UV filter, pretože farbivá v nej nie sú UV stále.

Fusion Mineral Paint™

Áno, FMP je po vyschnutí a vyzretí farby vodeodolná a umývateľná. Môžeš ju použiť aj do exteriéru bez lakovania. Pretože FMP obsahujú len akrylovú živicu, minerálne pigmenty a vodu, nie je porézna ako kriedová farba. Akrylová živica zafixuje farbu, spojí ju s podkladom a dáva povrchu vysokú úroveň životnosti. Zároveň minerálne farbivá v nej sú UV stále a teda neblednú pôsobením slnečného žiarenia.

 

Je farba odolná voči škvrnám a fľakom?

Annie Sloan Chalk Paint

Nie, bez použitia vrchnej krycej vrstvy vosku, alebo laku nie je odolná voči fľakom. Ak je aj povrch natretý kriedovou farbou a zavoskovaný, musíš byť naďalej veľmi opatrný a nevystavovať ho mastnote. V extrémne namáhaných podmienkach ako sú kuchynské linky alebo vrchné dosky kuchynských stolov a podlahy je nutné farbu zalakovať, tu vosk nevytvorí dostatočnú kryciu vrstvu.

Fusion Mineral Paint™

Áno, z rovnakého dôvodu ako je FMP odolná voči vode, je odolná aj voči fľakom. FMP doslova škvrny odpudzuje. Špinu jednoducho zotrieš handričkou a mydlovou vodou. Nie je nutné ju dodatočne lakovať, ak si však chceš byť absolútne istý, alebo chceš aby bol povrch lesklý, môžeš farbu aj zalakovať.

 

Potrebujem farby zafixovať krycou vrstvou?

Annie Sloan Chalk Paint

Áno, a je to nevyhnutné. Aby bola kriedová farba odolná a umývateľná, potrebuješ ju fixovať vrchnou vrstvou vosku, alebo laku. Rozhoduj sa podľa toho, ako má byť povrch namáhaný. Vo väčšine prípadov ti postačí správne naniesť a veľmi dobre zapracovať do povrchu vosk. Pri namáhanejších povrchoch ako sú kuchynské, alebo kúpeľňové skrinky, dokonca podlahy je potrebné použiť niekoľko vrstiev laku.    

Správne nanášanie vosku nie je pre každého. Pre niekoho je zdĺhavé a namáhavé. Vosk je potrebné veľmi dobre rozotrieť a votrieť do každého milimetra povrchu a prebytočný pozotierať. Ak ho nenanesieš správne, nezabezpečíš dostatočnú odolnosť povrchu. Ak dostatočne nevyutieraš prebytočný vosk, povrch veľmi dlho tvrdne, ak vôbec, a ostáva lepkavý.

TIP: Pre zvládnutie správnej techniky nanášania vosku na povrch ASCP ti odporúčam zúčastniť sa Základného workshopu Annie Sloan Chalk Paint. Aktuálne termíny nájdeš tu.

 Fusion Mineral Paint™

Nie, nepotrebuješ ich fixovať dodatočnou vrstvou laku alebo vosku. FMP je sama o sebe dostatočne odolná voči poškriabaniu, ale najmä vode, škvrnám aj UV žiareniu.  Akrylová živica obsiahnutá vo FMP ju robí odolnou a uzatvára farbu bez nutnosti vrchnej fixačnej vrstvy.

Niekedy však môžeš chcieť použiť vrchnú vrstvu, či už na dodanie lesku, dosiahnutie opotrebovaného vzhľadu, zvýraznenie detailov, alebo na ďalšie zvýšenie odolnosti a trvácnosti povrchu na vysoko namáhaných plochách ako sú kuchynské skrinky, alebo povrchy jedálenských stolov. V ponuke Fusion produktov nájdeš rôzne zaujímavé akcentové vosky, glazúry, laky, oleje... už len vyskúšať.

TIP: Laky, najmä MATNÝ lak je vhodné používať iba na BIELE a BLEDÉ odtiene farieb. Na tmavých odtieňoch môže lak vytvoriť mliečny zákal - spôsobuje ho zmatňujúca látka v matných lakoch. Na tmavé farby preto použi buď lesklý lak alebo vosky a oleje! V krajnom prípade môžeš vyskúšať použiť ako podklad, prvú vrstvu, lesklý lak a naň v tenkej vrstve naniesť ten matný - za výsledok však neručím!

 

Aká je cena farieb?

Annie Sloan Chalk Paint

Cena litrového balenia, z ktorého pokryješ - v závislosti od typu povrchu a techniky - maximálne 13m2 je 29,50 €.  K farbe je potrebné zakúpiť číry vosk v hodnote 17,- € (vystačí na 2-3 litre farby), prípadne lak za 29,50 €, ktporého výdatnosť je 19 m2. Lak musíš na naniesť minimálne vo dvoch tenkých vrstvách. Ak maľuješ väčšie plochy, je to určite zaujímavá a výhodná cena. Ak je však tvoj projekt menší, napríklad jedna komoda, ostane ti viac nepoužitej farby, laku alebo vosku.

Fusion Mineral Paint™

Výdatnosť FMP je o niečo vyššia, z 1 litra natriete 14m2 (opäť v závislosti od typu povrchu a zvolenej techniky). FMP sa predáva v 500ml baleniach za cenu 28,50 €. Nepotrebuješ k nej kupovať žiaden lak, alebo vosk a nevznikajú ti ďalšie nutné náklady. Toto balenie postačí na veľkú komodu, prípadne kredenc. Pri takýchto projektoch je FPM cenovo výhodnejšia a rozhodne časovo menej náročná.

 

Ako dlho farby schnú a zrejú?

Aký je zozdiel medzi schnutím a zretím farby? Schnutie je proces kedy sa z farby vyparí voda a teda môžeš povrch chytiť rukou, zvyčajne trvá do pár hodín. Povrch je však stále pomerne krehký. Naproti tomu zrenie farby je proces oveľa zdĺhavejší, zvyčajne trvá niekoľko dní až týždňov a na jeho konci dosiahne farba svoju prevádzkovú tvrdosť.

Annie Sloan Chalk Paint

Annie Sloan Chalk Paint™ schne po nanesení na povrch približne hodinu. Proces zrenia farby trvá približne 3-4 týždne kým úplne vytvrdnú. Chemický proces dozretia farby trvá výrazne dlhšie ako len samotné uschnutie. Povrch však musíš navoskovať alebo nalakovať. Annie Sloan Soft Wax - číry vosk obsahuje zložky, ktoré potrebujú čas na vyprchanie, po ktorom sa vosk stáva tvrdým a odolným. Tento proces vytvrdnutia vosku môže trvať niečo medzi 4-6 týždňami v závislosti od podmienok, podobne je na tom aj lak. Vlhký, studenší priestor a hrubšia vrstva vosku môže tento proces predĺžiť. Všeobecne tieto nátery dobre a rýchlejšie vytvrdnú v teplejšom a suchšom prostredí. Neznamená to však, že počas tohto obdobia svoj namaľovaný nábytok nesmieš používať, len sa k nemu správaj šetrnejšie. Voskovaný nábytok môžeš používať cca po 24 hodinách, lakovaný cca po 48 hodinách.

TIP: Lakovanie farby je pomerne zdĺhavý a náročný postup. Nezabudni že si tiež vyžaduje svoj technologický postup: farba musí pred lakovaním schnúť a tvrdnúť 48 hodín. Lak musíš naniesť aspoň v dvoch vrstvách s odstupom cca 4 hodiny.

Fusion Mineral Paint™

FMP vyschnú za približne 30 minút. Pre lepší výsledok odporúčam ponechať 1-2 hodiny medzi jednotlivými vrstvami farby. Aby farba úplne vyzrela potrebuje približne 3 týždne. Počas tohto obdobia je dobré nevystavovať farbu kontaktu s vodou a neščistotami, používať nábytok ale môžete. Ak sa vám to podarí, budete prekvapení aká trváca je farba Fusion.

 

Obsahujú farby VOC a chemické látky?

Annie Sloan Chalk Paint™

ASCP je farba na báze vody a syntetickej živice. Má veľmi nízky obsah VOC - organických prchavých látok (potencionálne karcinogény) iba 2,2 g na 1 liter farby - EU limit je 30 g na 1 liter farby. Farby, vosky aj laky majú certifikát na použitie na detské hračky, nemusíš sa teda obávať ich použitia v izbe tvojho dieťatka.

Fusion Mineral Paint™

FMP je farba na báze 100 % akrylovej živice a minerálnych farbív. Neobsahuje vinil ani formaldehyd. Neobsahuje žiadne VOC - organické prchavé látky. Rovnaké parametre spĺňa väčšina lakov a voskov. Konopný olej a včelí vosk sú dokonca food safe - teda môžu prísť do styku s potravinami - nemusíš sa báť použiť ich na drevené dosky na krájanie potravín či nimi ošetriť pracovnú dosku na kuchynskej linke.

 

Ktorú farbu si teda mám vybrať pre svoj projekt?

 

Obe farby sú veľmi kvalitné a časom overené. Ich použitie je veľmi jednoduché a v podstate ho zvládne každý, aj keď voskovanie či lakovanie, ktoré je potrebné pri Annie Sloan Chalk Paint, môže byť pre niekoho trochu komplikovaným procesom. Ak voskovanie nie je tvojou parketou, siahni po Fusion Mineral Paint. To isté platí ak chceš dosiahnuť hladký povrch takmer bez ťahov štetca alebo iba jemnú patinu či prebrus na hranách nábytku. 

Ak sa však rád hráš s farbami a tvojou parketou sú rôzne techniky vytvárajúce zvláštne efekty na povrchu, máš rád štruktúry a zaujímavé povrchy a nemáš problém s  voskovaním, siahni určite po Annie Sloan Chalk Paint.

A nakoniec, ak sa chceš v maľovaní s farbami zdokonaliť - veľmi rada ťa uvidím na niektorom z mojich workshopov, kde ťa naučím všetky možné techniky maľovania :) Martina.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Chcem odoberať newsletter

                          

 

 

 

Kontaktné údaje:

Obchodík Staré Časy

Ulica Štefánikova 27

917 01 Trnava

tel: +421 903 429 777

martinasimonekova@gmail.com

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

Fakturačné údaje:

Mgr. Martina Šimoneková - Staré Časy
Kráľová pri Senci 217
900 50 Kráľová pri Senci
IČO: 50930346
DIČ: 1123470777

IČ DPH: SK 1123470777

Som platca DPH

Zapísaná v: Okresný súd Senec, Ž. R. Č.: 140/21332

 

 

Otváracie hodiny:

Pondelok: zatvorené

Utorok: 12:30-16:00

Streda: 12:30-18:00

Štvrtok: 13:00-16:00

Piatok:13:00-17:00

Sobota: zatvorené

Nedeľa: zatvorené

 

OBCHODNÉ PODMIENKY

Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.