--- Obchodík Staré Časy je presťahovaný na adresu Kasárenská 217, 90050 Kráľová pri Senci! ---
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 50,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Novinky z môjho blogu
  3. Ako namaľovať kuchyňu
15.11.2022
Komentáre (0)

Ako namaľovať kuchyňu

Kuchyňa je srdcom každej domácnosti, každý jej člen v nej trávi veľa času. Preto sa kuchyniam dostáva pri zariaďovaní domácnosti asi najväčšia pozornosť a väčšinou ide o veľkú investíciu ktorá ako dúfame vydrží doslova desaťročia.

Lenže... aj tá najkrajšia kuchyňa sa môže o pár rokov „okukať“ a zistíte že už vám nestačí vymeniť zopár dekorácií, chcelo by to niečo viac. Najlacnejšou cestou ako vynoviť kuchyňu je jednoznačne jej premaľovanie. Tento trend, pomerne bežný napríklad v anglicky hovoriacich krajinách, sa pomaly dostáva aj k nám. Nie je sa čo diviť, veď ide nielen o lacnú, ale aj ekologickú alternatívu. Ak chcete aby vaša perábka kuchyne bola naozaj kvalitná a trvácna, použite minerálne farby Fusion mineral paint, pri redizajne kuchyne je to moja jednoznačná prvá voľba.

V tomto trochu rozsiahlejšom návode vás prevediem procesom maľovania kuchyne tak, aby ste naozaj na žiaden detail nezabudli. Čítajte až dokonca, neoľutujete :)

 

PRVÝ KROK - DVAKRÁT MERAJ!

Ak sa podujmete na premaľovanie kuchyne, asi najdôležitejším krokom je všetko si nazoaj dobre vopred premyslieť, premerať a naplánovať.

V prvom rade si premyslite čo vlastne chcete s vašou starou kuchyňou spraviť. Napríklad:

  • Idete iba jednoducho premaľovať dvierka kuchyne, alebo chcete maľovať aj korpusy? Obvykle sa maľujú iba dvierka, najkrajšie je ak ich namaľujete z oboch strán. Ušetríte však ak namaľujete iba prednú – pohľadovú stranu.
  • Dopredu si premyslite prípadnú zmenu úchytiek – ak zmeníte typ úchytiek, môžu mať inú rozteč a nebudú sedieť do pôvodných otvorov. Pôvodné otvory po starých úchytkách budete musieť zatmeliť– treba to spraviť vopred a dokonalo – tmeliť budete musieť viac krát, aby ste sa vyhli nerovnostiam a tmel dokonalo vybrúsili dostratena.

TIP: Niekedy stačí úchytky iba premaľovať :) skúste napríklad vniesť do kuchyne trochu glamour štýlu a premaľujte pôvodné úchytky napríklad na zlatú či medenú! Skvelé sú na to metalické farby od Fusion.

  • Chcete spraviť aj iné úpravy? Vymeniť pracovnú dosku, kuchynskú zástenu či zmeniť niektorú časť kuchyne? Všetko si starostlivo naplánujte a spravte ešte pred tým, ako sa pustíte do maľovania!
  • Kuchynskú zástenu môžete tiež premaľovať – postup závisí od materiálu, z akého je. K maľovaniu kachličiek či sklenej zásteny nájdete postup tu (v procese). Ak je zástena z rovnakého materiálu ako pracovná doska – obyčajne ide o fóliovaný povrch, postup jeho maľovania nájdete nižšie v texte. Ak zástenu nemáte vôbec, môžete s Fusion mineral paint namaľovať aj samotnú stenu. Ideálne ak ju aj zalakujete a vytvoríte si tak umývateľný povrch.
  • Premyslite si tiež, kde budete kuchyňu maľovať. Ak budete maľovať iba dvierka, môžete ich maľovať priamo na kuchynskej linke alebo ich zložiť a namaľovať v iných priestoroch. Nemaľujte však vonku, najmä ak fúka vietor, aj obyčajný vánok vám môže na čerstvo namaľovaný povrch nafúkať prach a nečistoty. Nemaľujte ani na priamom slnku! Farba by vyschla takmer okamžite a nemali by ste šancu s ňou pracovať.

TIP: Nemaľujte v priestoroch, kde teplota klesla pod 15 stupňov celzia, nízke teploty veľmi predlžujú proces schnutia a zretia. Rovnako nemaľujte počas tropických horúčav a ani pri umelom svetle.

Ak ste si všetko premysleli a všetky úpravy máte hotové, zmerajte si celú kuchyňu. Spočítajte, koľko metrov štvorcových plochy budete maľovať. Ak budete maľovať dvoma odtieňmi, zrátajte plochu pre každý odtieň zvlášť. Nezabudnite zmerať naozaj všetky plochy, ktoré budete maľovať – ak budete maľovať dvierka aj zvnútra, plocha sa zdvojnásobí. Ak budete maľovať aj korpus s poličkami, poličky budete musieť tiež maľovať z oboch strán!

Fusion mineral paint kúpite v troch veľkostiach balenia:

37 ml tester, v jednej vrstve s ním namaľujete cca 50 cm2 – ideálny, ak sa neviete rozhodnúť aký odtieň použiť. Môžete si zaobstarať testery odtieňov, medzi ktorými sa rozhodujete. S každým natriete približne jedny dvierka. Vyskúšate si tak odtieň priamo na mieste.

500 ml balenie, s ktorým v jednej vrstve natriete 7 m2 – pravdepodobne budete potrebovať 1 až 3 balenia v závislosti od veľkosti kuchyne – znova, dobre si ju premerajte!

2000 ml balenie, s ktorým namaľujete 28 m2z niektorých najpoužívanejších odtieňov sú dostupné aj dvojlitrové balenia na naozaj veľké projekty. Tieto balenia sú na objednávku. Nájdete ich v eshope ale nedajú sa kúpiť, napíšte  mi, ak by ste mali o ne záujem.

TIP: Na premaľovanie budete pravdepodobne potrebovať dve vrstvy farby. Záleží to však od rôznych okolností, podrobne som da tejto téme venovala v blogu Koľko vrstiev farby budem potrebovať?

 

VÝBER ODTIEŇA

Vybrať si ten správny odtieň môže byť niekedy naozaj ťažké, najmä keď minerálne farby Fusion majú množstvo krásnych odtieňov. Ak si neviete vašu kuchyňu predstaviť, inšpirujte sa na internete či sociálnych sieťach ako naprídklad Pinterest, ktorý je plný kuchýň všetkých farieb a štýlov.

Jednou za najmodernejších a najžiadanejších farieb je jednoznačne biela. Je to nadčasový odtieň, ktorý bude vždy v móde a hodí sa do minimalistických aj vidieckych kuchýň. Naviac, na výber máte viacero odtieňov bielej.

Najčistejší je odtieň PICKET FENCE (pozor, aj najmenej kryje). Len o stupienok tmavší je CASEMENT. Ak máte zálusk na starú studenú bielu, siahnite po VICTORIAN LACE či LAMP WHITE. RAW SILK je zase krásna teplá biela farba.

Mojou voľbou by určite boli mäkšie offwhite odtiene ako CHAMPLAIN, CASHMERE či CHATEAU.

Samozrejme, šedá je nová čierna :) LITTLE LAMB je jedna z najobľúbenejších šedých – stredne šedá, veľmi príjemná. Na výber máte však aj svetlejšie či tmavšie šedé odtiene. Pozrite si všetky NEUTRÁLNE odtiene. 

Kuchyňu krásne presvetlia aj pastelové odtiene, vyskúšajte napríklad obľúbené krémové LIMESTONE aPLASTER alebo modrú LITTLE WHALE či ružovú ROSE WATER.

Vidieckym kuchyniam náramne svedčia zelené a modré odtiene ako FRENCH EGGSHELL, PAISLEY, INGLENOOK, CONSERVATORY.

Veľmi elegantne a sofistikovane bude kuchyňa vyzerať v tmavých odtieňoch, či už siahnete po tmavých šedohnedých -  HAZELWOOD, OAKHAM – na výber máte napríklad aj tmavú modrú MIDNIGHT BLUE či zelenú MANOR GREEN.

Absolútnym hitom sú olivovozelené odtiene BAYBERRY, LICHEN a EVERETT.

Ak chcete kombinovať dva odtiene, môžete na spodné skrinky použiť tmavší a na horné skrinky svetlejší odtieň. Najčastejšie sa kombinuje s bielou na vrchných skrinkách. Niekedy však môže kontrast s bielou pôsobiť veľmi ostro – porozmýšľajte nad kombináciou podobných odtieňov vo svetlejšej a tmavšej farbe – môj typ je napríklad CHAMPNESS dolu a LITTLE WHALE hore. Prípadne primiešajte do bielej trochu z tmavšieho odtieňa, ktorý ste použili dolu.

Ak máte kazetové dvierka, môžete vytvoriť kombináciu svetlejšej farby vo vnútri kazety a tmavšej na vonkajšej lište – takáto kombináca pôsobí veľmi vidiecky.

Odtieňov je samozrejme veľa, pozrite si všetky neutrálne, modré, zelené, červené, žlté, čierne a hnedé. Paletu farieb si môžete pozrieť naživo u mňa v obchodíku alebo si objednajte vzorkovník farieb. Ak si nebudete vedieť vybrať medzi dvoma odtieňmi, kúpte si z nich testery a skúste nimi na porovnanie natrieť dvoje dvierok. Jeden tester pokryje približne 50cm2, teda jedny dvierka namaľujete s jedným testerom.

TIP: Nevyberajte si odtieň podľa toho, čo vidíte na monitore svojho počítača či mobilu. Obrazovky farby skreslujú, nikdy nezobrazujú skutočnosť! Určite ste niekedy boli v predajni elektroniky a videli ste tam výber televízorov – každý je zapnutý na tom istom programe a na každom sa zobrazujú úplne iné farebné odtiene...

 

PRÍPRAVA POVRCHU PRED MAĽOVANÍM

Odolnosť namaľovaného povrchu závisí vždy od prípravy, ktorú venujete podkladu, na ktorý farbu nanesiete. Preto tomuto kroku venujte obzvlášť pozornosť.

Základom je kuchyňu umyť, a tým myslím naozaj poriadne vydrhnúť. Použite napríklad TSP ALTERNATIVE, organický odmasťovač, ktorý je skvelý na vyčistenie povrchu pred maľovaním. Po umytí a vysušení povrchu si ho ešte raz dobre prezrite. V kuchyni je totiž veľa zaschnutej masnoty, ktorú je naozaj ťažko odstrániť. Prskance z vyprážania rezňov aj mastné výpary obalia vašu kuchyňu do mastného filmu, ktorý musíte odstrániť. Niekedy je potrebné umyť tú istú plochu aj 3 krát. Ja som moju kuchyňu po druhom umytí kúsok po kúsku prechádzala s baterkou, ktorou som si svietila z jednej strany a z druhej som zblízka hľadala nečistoty a našla som ich veľa, najmä tie mastné prskance.

TIP: Ak ste v minulosti používali na údržbu povrchu prípravky na báze olejov a voskov (Diava, Pronto a pod.) alebo bol povrch voskovaný (surové voskované a olejované drevo, kriedová farba s voskom) nebude stačiť povrch iba umyť. Po umytí vezmite terpentín alebo technický benzín a handričkou vyutierajte celý povrch – riedidlo rozpustí voskové a olejové rezíduá.

 

Ďalší postup závisí od povrchu, ktorý idete maľovať:

  • Drevo – surové či lakované – prebrúste jemným brúsnym papierom, odstráňte prach z brúsenia a môžete maľovať priamo farbou na takýto povrch.
  • Ak ide o čerstvé nepreschnuté drevo so sukmi odporúčam použiť ako podklad pod farbu dve vrstvy tekutého šelaku (kúpite napríklad tu). Čerstvé drevo obsahuje veľa živice a taníny. Tie môžu vo farbe vytvoriť fľaky – na bielom povrchu budú zažltnuté a na tmavých farbách vytvoria tmavšie škvrny. Môžete vykonať skúšku pred maľovaním – natrite niektoré časti, najmä tie so sukmi vrstvou farby a nechajte zaschnúť. ak sa objavý žltnutie, použite šelak. Problémom ale je, že zažltnutie sa môže objaviť aj po 6 mesiacoch. Nie je to chybou farby, jednoducho je to chemická reakcia, ktorej sa nedá vyhnúť. Šelak nechajte vyschnúť aspoň 2 hodiny, ale čím dlhšie ho necháte, tým lepšie.
  • Podobne postupujte aj pri starom dreve, ktoré bolo v minulosti morené. Najmä alkoholové moridlá môžu preniknúť do nového náteru a vytvoriť v ňom škvrny.
  • Dyhovaný povrch (dyha je tenký drevený plát nalepený na drevenej či drevotrieskovej doske – skôr staršie, 30 a viac ročné kuchyne). Postupujte ako pri dreve.
  • Moderné vysoko lesklé kuchyne a fóliované kuchyne (termofoil) či lamináty – VŽDY POUŽITE ULTRA GRIP – Ultra Grip je bonding agent, teda niečo ako primer, podkladová vrstva, ktorá umožní farbe pevne sa spojiť s maľovaným povrchom. Nanáša sa v jednej vrstve, ktorú necháte vyschnúť 10 – 12 hodín. Ultra Grip je po vyschnutí priehľadný. Na takto pripravený povrch potom môžete maľovať farbou.
  • Osobitnou kategóriou je odlepujúca sa fólia. Ak sa už raz odlepuje, je najvhodnejšie odstrániť ju z celej kuchyne. Niekedy to ide samo, alebo stačí fóliu nahriať fénom a odlepí sa. Na kvalitnejšie lepidlo budete potrebovať teplOvzdušnú pištoľ. Povrch pod fóliou je vždy prekvapenie. Môže to byť drevotrieska alebo kompozitný materiál. Prvé čo s ním musíte spraviť je ODSTRÁNIŤ AKÉKOĽVEK ZBYTKY LEPIDLA! Farba by Na lepidle nedržala dobre. Je tiež možné že budete potrebovať použiť šelak kvôli prípadným škvrnám, ktoré by sa v budúcnosti mohli objaviť.

Ak všetky tieto prípravy na maľovanie spravíte, môžete konečne začať maľovať :)

 

MÁM POUŽIŤ ŠTETEC ČI VALČEK?

Na nanášanie farby môžete použiť oboje. Rozdiel medzi valčekom a štetcom je vo vzhľade výsledného povrchu. Aby ste sa rozhodli, čo použiť, ideálne je vyskúsať si oboje.

VALČEK – použite mikrovláknový valček (nie penový!) vhodnej veľkosti – ideálne stredná veľkosť. Valček sa dá použiť najmä na rovné povrchy bez líšt a ornamentov. Maľovanie s ním je rýchle. Snažte sa farbu naniesť v čo najtenšej vrstve. Vhubšia vrstva by spôsobila výraznejší raster – typickú zrnitosť, ktorú valček zanecháva. Valčekom tiež budete musieť dať pravdepodobne o jednu vrstvu viac než štetcom. Vo všeobecnosti je pri natieraní valčekom trochu vyššia spotreba farby.

ŠTETEC – tutoriál ako nanášať správne minerálnu farbu štetcom nájdete tu. Spotreba farby pri štetci je o trochu nižšia než pri použití valčeka. Ak idete maľovať kazetové dvierka či rôzne lišty a ornamenty na kuchynských dvierkach, štetcu sa nevyhnete.

Fusion mineral paint sa samozrejme dá aj striekať pomocou striekacej pištole. Pri jej použití sú však už nutné určité skúsenosti. Spotreba farby je o trochu vyššia než pri štetci. Budete musieť dať viac vrstiev a farbu riediť vodou – pomer závisí od konkrétnej striekacej pištole – vyskúšajte si techniku vopred!

 

MUSÍM KUCHYŇU AJ NALAKOVAŤ?

Lakovanie kuchynskej linky nie je vyslovene nutné. Fusion mineral paint vyzrie do pevného a odolného povrchu. Lak však určite zabezpečí o niečo dlhšiu životnosť náteru, preto sa oplatí doň investovať.

Minerálna farba vytvorí matný povrch. Ak chcete aby ostal matný aj po zalakovaní, použite matný lak FUSION TOUGH COAT. Naopak, ak použijete lesklý lak FUSION TOUGH COAT vytvoríte luxusný lesklý povrch.

Pri lakovaní vždy dodržte technologický postup! Farbu musíte nechať vyschnúť aspoň 24 hodín, ideálne je až 48 hodín, najmä ak maľujete v priestoroch s nižšou teplotou či vyššou vlhkosťou. Ideálne je naniesť dve tenké vrstvy laku, odstup medzi vrstvami by nemal byť menej ako 2 hodiny, ideálny je jeden deň. Naozaj vám odporúčam použiť na nanesienie laku APLIKÁTOR LAKOV A OLEJOV, ktorým najlepšie odregulujete množstvo laku a vytvoríte krásnu súvislú tenkú vrstvu.

Pozrite si moje video o lakovaní aplikátorom tu.

TIP:  Nelakujte v prašných priestoroch, v prievane ani v priestoroch so zvýšeným pohybom (deti, pes...) Pamätajte, že každý pohyb bude víriť prach, ktorý sa nezadržateľne usadí na povrchu ktorý čerstvo nalakujete a už nikdy z neho nezmizne...

 

NECHAJTE NÁTERU DOSTATOK ČASU NA VYZRETIE!

Kuchyňu po namaľovaní môžete používať prakticky už na druhý deň. Farba aj lak schnú pomerne rýchlo, cca do hodiny. Po prvotnom uschnutí však nastupuje proces zretia náteru, teda doba ktorú náter potrebuje aby vytvrdol do svojej konečnej tvrdosti. Tento proces trvá podstatne dlhšie.

Vyzretie jednej vrstvy farby trvá cca 3 týždne. Ak máte na sebe viacero vrstiev farby a laku, pripočítajte aspoň pár dní na každú ďalšiu vrstvu. Počas tejto doby môžete povrch používať, buďte k nemu však šetrnejší. Je náchylnejší na poškriabanie a tiež nie je vhodné ho hneď ušpiniť a umývať. Ak sa už vyskytne nejaká škvrna, utrite ju hneď vlhkou mäkkou handrou, ale nedrhnite. Ak budete napríklad vyprážať, prípadné plochy, ktoré by ste mohli oprskať, prikryte. Zrejúce povrchy však nenechávajte dlhodobo prekryté, musia dýchať! Ak by ste na nich nechali napríklad plastový obrus, mohol by sa na farbu prilepiť!

Rovnako problematické môžu byť počas zretia farby akékoľvek styčné plochy, kde sa dotýkajú dve namaľované plôšky, napríklad zatvorené dvierka či šuplíky. Tieto plochy by sa tiež mohli zlepiť a pri otvorení z jednej plochy odtrhnete farbu ktorá ostane na druhej nalepená. Ak môžete, nechajte zopár dní všetko pootvárané.

TIP: Môžete si pomôcť voskom – ktorýmkoľvek bezfarebným voskom z ponuky Fusion potrite plochy, ktoré by sa mohli dotýkať. Zabráni zlepeniu a zároveň nechá povrch dýchať.

Po uplynutí cca mesiaca je už povrch vyzretý a pripravený na každodenné používanie.

ZÁVER

Ak ste dočítali až sem a nenašli ste odpoveď na vašu otázku, napíšte mi :) Ako vidíte, premaľovanie kuchyne je logisticky obtiažnejší projekt, ktorý ale určite stojí za to. Naplánujte si naň aspoň jeden víkend v závislosti od veľkosti kuchyne.

A dôležité je tiež nenechávať si na poslednú chvíľu ani nákup farieb a všetkých ostatných nástrojov! Nezabudnite si kúpiť dostatočne dopredu všetko čo budete potrebovať, pretože váš vynívaný odtieň, ktorý ste si vybrali pre svoju kuchyňu, môže byť deň pred vašou plánovanou prerábkou vypredaný. Murphyho zákony naozaj fungujú, verte mi :)

Martina

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Chcem odoberať newsletter

                                                                                                                                                                               

Kontaktné údaje:

Obchodík Staré Časy

Kasárenská 217

90050 Kráľová pri Senci

tel: +421 903 429 777

martinasimonekova@gmail.com

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

Fakturačné údaje:

Mgr. Martina Šimoneková - Staré Časy
Kráľová pri Senci 217
900 50 Kráľová pri Senci
IČO: 50930346
DIČ: 1123470777

IČ DPH: SK 1123470777

Som platca DPH

Zapísaná v: Okresný súd Senec, Ž. R. Č.: 140/21332

 

 

Otváracie hodiny:

dočasne po dohode - volajte 0903429777!

Pondelok:

Utorok:

Streda:

Štvrtok:

Piatok: 

Sobota:

Nedeľa:

 

OBCHODNÉ PODMIENKY

Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk